Von Duprin QEL3327AEO Surface Vertical Rod Exit Device, Quiet Electric Latch Retraction
In Stock
FREE SHIPPING
SKU: QEL3327AEO 3 US28
Series: 33A - Grooved Case
Device Type: Surface Vertical Rod
Stile: Narrow Stile
Size: 3' Device - for 28" To 36" door width
Trim Function: No trim - Exit Only
Dogging Options: Less Dogging
Choose Options:
Hurry! Only left
Quiet electric latch retraction (QEL)
Quiet electric latch retraction (QEL) provides electronic control of an exit device for environments
where limited operational noise is desired. These devices always provide mechanical egress. The
door momentarily for authorized users.
This is a convenient alternative to mechanical dogging.
Refer to EPT-2 power transfer and the PS902 or 914 power supply.
see PS902/914 power supply for additional information.
peak current draw of all devices in the system to determine the required amperage of the supply.
firing of outputs is required. The power transfer is also sold separately.
QEL Electrical load
Voltage - 24VDC
Current - 1.0 A Inrush (0.5 sec.) / 0.14 A Holding / 2.0 A Calibrate (3 sec. one time)
Specifications
3327A fits door stiles as narrow as 1 3/4" (44mm). Newly designed device has a one piece center case cover.
Device functions: EO - Exit Only
Device lengths: 3' 2'4' to 3' (711mm to 914mm) Door size
Device centerline from finished floor: 39 13⁄16" (1011mm) 39 11⁄16" (1008mm) with mullion
Center case: 8 3/16" x 1 9/16" x 2 13/32" (208mm x 40mm x 62mm)
Device Handing: Non-Handed (except when the SS (Signal Switch) option is used).
Mechanism case: 2 1⁄4" x 2 1⁄4" (57mm x 57mm)
Projection: Pushbar neutral – 3 13/16" (97mm) Pushbar depressed – 3 1/16" (78mm)
Latch bolt: Deadlocking, 3⁄4" (19mm) throw
Finishes: 605, 606, 612, 619 (35A only), 625, 626, 626AM, 628, 710, 711
Fasteners and sex bolts (SNB): Includes screw pack for 1 3⁄4" (44mm) and 2 1⁄4" (57mm) wood and metal doors